banner

HİKAYE

İstanbul’un varoş mahallelerinden birinde yaşamakta olan, kaynakçı Mehmet ve manikürcü Nermin birbirlerini ölesiye seven iki gençtir. Evlenip yuva kurmak istedikleri halde parasızlık yüzünden sürekli zorluk yaşarlar.

Yoksulluk üzerlerine bir kabus gibi gelir. Kader, adeta bu iki sevgiliyi birbirlerinden koparmak için ağlarını örmektedir. Nermin gün geçtikçe yoksulluğun onu ittiği umutsuzluğa kapılmakta, Mehmet ise bütün uğraşlarına rağmen Nermin’i mutlu edecek bir gelecek için ikna edememektedir.

Nermin mutlu olacağına dair tüm inancını yitirmeye başladığı bir dönemde, cemiyet hayatının ünlü isimlerinden birisi olan Belkıs Özmermercioğlu, manikür yaptırmak için Nermin’i ihtişamlı malikanesine çağırır. Belkıs, bu ihtişamlı malikanede; kocası Sefa, kızı Filiz ve ünlü bir playboy olan oğlu Ender’le yaşamaktadır.

aci hayat foto

Ender, kız kardeşi Filiz’le aşk üzerine girdiği küçük bir münakaşanın ardından, bir iddia kazanmak uğruna Nermin‘i gözüne kestirir. Bu olay umutsuz bir aşkı taşımaya çalışan Nermin’in kaderini değiştirir. Ender, başta zararsız görünen, ancak sonrasında Nermin’in hayatını cehenneme çevirecek taktiklerle, genç kızın hayatına bir daha çıkmamak üzere girmeyi başarır.

Nermin zengin ve ışıltılı bir dünyaya doğru gün geçtikçe yakınlaşmaya ve bunun bedeli olarak hayatının aşkı Mehmet’ten uzaklaşmaya başlar.

Mehmet için ise, artık hayatta tek bir önemli şey vardır; intikam. Yoksulluk yüzünden kaybettiği aşkının intikamını alacaktır. Bunun da tek bir yolu vardır; zengin olmak! Hem de ülkenin önemli zenginlerinden birisi olan Ender ve ailesini önünde diz çöktürebilecek kadar güçlü bir zengin olmak…

OYUNKULAR & KARAKTERLER

MEHMET (Kenan İmirzalıoğlu)

MEHMET (Kenan İmirzalıoğlu)

26-27 yaşlarındadır. Tersanede kaynak ustası olarak çalışır. İstanbul’un varoşlarından birinde üvey annesi, babası, üvey kardeşleriyle birlikte yoksul bir hayat sürer. Mehmet, fakir ama son derece mert, dürüst bir gençtir. Duygularını dışa vuramaz, sevdiğine “seni seviyorum” diyemez, yerinde ve az konuşur, biraz sert erkek imajı çizer. Son derece yakışıklıdır. Mahalleye girdiği anda mahallenin bütün genç kızlarının bakışı onun üzerinde toplanır. Ama onun bir sevdiği vardır: Nermin…

NERMİN (Selin Demiratar)

NERMİN (Selin Demiratar)

20-21 yaşlarındadır. Lüks bir güzellik merkezinde manikürcü olarak çalışır. Güzel, hareketli ve sevimlidir. Nermin, İstanbul’un zengin muhitlerine komşu, varoş mahallelerden birinde oturur. Her sabah, yaşadığı yoksul hayattan yola çıkıp, lüks evlerin, arabaların ve şık giyimli insanların bulunduğu zengin bir semte çalışmaya gider. Çok güzel olduğu için manikür yaptırmaya gelen erkek müşteriler ona asılır, türlü teklifte bulunurlar. Genç bir kız için baştan çıkarıcı olabilen bu etkilere, Nermin’in ilgisiz kalabilmesinin tek sebebi, Mehmet’le yaşadığı büyük aşktır.

ENDER (Oğuz Galeli)

ENDER (Oğuz Galeli)

27 yaşındadır. Modern ve varlıklı bir ailenin oğlu olan Ender, sakat annesi Belkıs Hanım’ın kontrolü altında büyümüştür. İstediği şeylere kısa sürede ve kolayca ulaşmıştır. Babasına yardım etse de çalışmayı sevmeyen, daha fazlası için yorulmanın gereksizliğine inanan bir mirasyedidir. Usta bir kadın avcısı, dönüp geriye bakmayan, kırıp döken ruhsuz bir playboydur.

FİLİZ (Ebru Kocaağa)

FİLİZ (Ebru Kocaağa)

24 yaşındadır. “Bu ailenin içinden nasıl böyle biri çıkmış?” dedirtecek kadar, ailesi ile zıt karakterlidir. Hanımefendiliğinden tutun da kıvrak iş kadınlığına kadar, ailenin farklı bir boyutudur. Abisi, annesinin biricik oğlu payesini taşırken, kendisi, bir kız çocuğunun ihtiyaç duyabileceği baba ilgisi ve şefkatinden mahrum büyümüştür. İşletme eğitimi alıp, yurtdışında yüksek lisansını tamamlamasına rağmen, babasına, iş hayatında başarılı olabileceğini kanıtlayamaz.

HASAN (Ahmet Yenilmez)

HASAN (Ahmet Yenilmez)

30 yaşındadır. Mehmet’in en yakın arkadaşı olan Hasan, Mehmet gibi tersanede çalışır. Mehmet’in evinde, aile fertlerinden biriymiş gibi kabul görür. Karısı kendisini terk edip gittiğinden beri içinde yaşattığı hüznünü, komik- neşeli- gırgır bir karaktere bürünerek gizler. İflah olmaz bir maceraperest ve uğruna ölüme bile gidilebilecek bir can yoldaşıdır.

ÖZLEM (Ekin Türkmen)

ÖZLEM (Ekin Türkmen)

17 yaşındadır. Celal ve Sultan’ın kızı, Mehmet’in üvey kardeşidir. Celal, annesinin adı olduğu için üvey kardeşine “Özlem” adını vermiştir. Özlem, üniversiteye hazırlık için dershaneye giden, ergenlik sorunları yaşayan bir genç kızdır. Sebepsiz yere her şeye muhalif olan, hiçbir şeyi beğenmeyen, bir türlü memnun olamayan bir yapısı vardır. Rock müzik dinler. Saç kesimi ve giyim tarzı pek de yaşadığı çevreye uygun değildir. Bu yüzden ailesiyle sürekli sorunlar yaşar.

CELAL (Murat Soydan)

CELAL (Murat Soydan)

55-60 yaşlarındadır. Mehmet’in babası olan Celal ağırbaşlı, vakur bir adamdır. Küçük bir çay ocağı işletir. Mehmet’teki ağır adam özellikleri, ona babası Cemal’den geçmiştir. Çevresinde sayılır ve sevilir. Az ama öz ve bilgece konuşur. Küçük hikayeler anlatır. Soğukkanlıdır, öfkeyle hareket etmez. Bir kavga sırasında karısına laf eden bir adamı öldürdüğü için uzun süre hapis yatmıştır. Yani, öfkeyle kalkıp zararla oturmuştur.

SULTAN ANA (Meral Orhonsay)

SULTAN ANA (Meral Orhonsay)

45 yaşındadır. Mehmet’in üvey annesidir. Mehmet’in annesi ölünce Celal, Sultan Ana ile evlenmiştir. Çocukları arasında ayrım yapmayan, Mehmet’i de en az kendi çocukları kadar seven, ailesine sahip çıkan, tam bir Türk kadınıdır. Oğlunun Nermin’le olan ilişkisini savunur, Nermin’i kendi kızı gibi görür. Para, zenginlik hırsı taşımayan, bulunduğu yerden memnun olan, haline şükreden bir kadındır.

SEFA (Ferdi Merter)

SEFA (Ferdi Merter)

65 yaşındadır. Ender ile Filiz’in babası olan Sefa, varlıklı ve güçlü bir armatördür. İş imkanlarını da kullanarak, gizliden gizliye tarihi eser kaçakçılığı yapar. Aileden devraldığı işleri büyüterek cemiyet hayatında kendine sağlam bir yer edinmiştir. Doyumsuzdur ve paradan başka bir şeye değer vermez.

BELKIS (Anta Toros)

BELKIS (Anta Toros)

50 yaşındadır. Sefa’nın eşi, Ender ve Filiz’in annesi olan Belkıs tekerlekli sandalyeye mahkumdur. Sefa’nın hizmetçisi olarak eve girmiş, onu baştan çıkararak hamile kalmış ve ailenin bütün engellemelerine karşın, çocuğu doğurarak evin hanımı olmuştur. Sonra Sefa, yine alt tabakadan biriyle ilişki yaşarken, onları takip ederken trafik kazası geçirmiş ve sakat kalmıştır.

SABRİ (Turgay Tanülkü)

SABRİ (Turgay Tanülkü)

50 yaşındadır. Nermin’in babası olan Sabri, zayıf, hasta görünümlü, dürüst ve onurlu bir ifadeye sahiptir. Sabri, eskiden Mehmet’in çalıştığı tersanede çalışmıştır. Sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalan, sigortası olmadığı için ilaçları ve bakımı, kızı ve karısı tarafından karşılanan mutsuz bir adamdır. Karısı, eve para getirmeyişini sürekli Sabri’nin başına kakar ve onun kendilerine bir yük olduğunu hatırlatmakta ısrarcı davranır.

ASİYE (Nalan Başaran)

ASİYE (Nalan Başaran)

45-50 yaşlarındadır. Nermin’in annesi olan Asiye, işine gelince güleryüzlü, işine gelince nemrut olabilen bir kadındır. Kurnaz bir ifadesi vardır. Asiye, görücü usulüyle evlendirildiği Sabri’yi hiç sevmemiş, Sabri elden ayaktan düşünce, yılların kinini adeta yaşlı adama kusmuştur. Temizliğe gittiği evlerde aşağılanır, hırsını evde kocasından alır.

MÜGE (Özlem Turhal)

MÜGE (Özlem Turhal)

30 yaşındadır. Nermin’in çalıştığı salonda güzellik uzmanıdır. Amacı, günün birinde bir güzellik merkezi sahibi olabilmektir. Kısa yoldan köşe dönüp, varlıklı, sosyetik bir hayat sürmek ister. Bunun için zengin erkeklerin olduğu mekanlara giden, oralarda gezip tozan bir kızdır.

MELEK (Gülseven Yılmaz)

MELEK (Gülseven Yılmaz)

28- 29 yaşlarındadır. Nermin’in ablası olan Melek, Asiye’nin bütün karşı çıkmalarına rağmen, aşkı için fakir Şükrü ile evlenmiştir. Melek, Şükrü’yle aşk evliliği yapmış, ama yoksulluk onların da hayatlarında sorunlar yaratmıştır. Bu yüzden, Melek, Asiye tarafından sık sık Nermin’e emsal olarak gösterilir. Asiye, Nermin’e, yoksul Mehmetle evlenirse kendi geleceğinin de Melek gibi olacağını söyler. Buna rağmen, Melek hep sebat eder. Eve ekmek getirmek için, gün gelir dikiş diker, gün gelir temizliğe gider.

EDA (Leyla Başak)

EDA (Leyla Başak)

24 yaşındadır. Alımlı, havalı, sosyetik ailelerden birinin kızıdır. Ender’in görünürdeki sevgilisi olan Eda, Ender Nermin’e yaklaştıkça, Belkıs’la işbirliği yaparak Ender’le evlilik planlarına hız verir.

ŞÜKRÜ (Tekin Temel)

ŞÜKRÜ (Tekin Temel)

33- 34 yaşlarındadır. Melek’in kocası olan Şükrü Melek’e aşık olup evlenmiş, ama yoksulluk peşlerini bir türlü bırakmadığı için aşkını yaşayamamıştır. Şükrü geçimini sağlamak için her işi yapmakta, bazen işsiz kalmakta, ama sürekli yoksulluğunu kırmak için mücadele etmektedir. Ne var ki, bu yoksulluk duvarını bir türlü kıramaz. Bu durum Melek’le olan ilişkilerine de yansır ve Melek’e karşı zaman zaman ters davranır. Ancak, her defasında pişman olur ve sonra Melek’in gönlünü alır.

KÜÇÜK MEHMET (Burak Çevik)

KÜÇÜK MEHMET (Burak Çevik)

Küçük Mehmet, ablası Nermin’in arkasından annesi tarafından gönderilen bir namus bekçisidir. Anne etkisi altında olmasına rağmen, kendi çocuksu hal ve tavrı içinde, Nermin ile Mehmet arasındaki sevimli kara kedi rolünü oynar. Ne zaman, Mehmet Nermin’in elini tutacak olsa, aradan küçük bir horoz gibi dikilir. Mehmet’in ona, “adaşım” diye hitap etmesi, ufak tefek kaçamaklara göz yummaya razı etmek amacıyla adam yerine konulması, Küçük Mehmet için ayrı bir gurur kaynağıdır.

MESUT (Kuzeykan Çoban)

MESUT (Kuzeykan Çoban)

11 yaşındadır. Celal ve Sultan’ın ikizlerinden biridir. İlkokula gider. Tek yumurta ikizi Mert’den beş dakika önce doğmuş. Sırf bu yüzden, Mert’e, dalga geçerek “Ben senin abinim. Hayatın boyunca senden hep beş dakika önde olacağım, beni hiçbir zaman yakalayamayacaksın” der. Ders çalışmayı sevmeyen, hareketli, okulda sorun çıkaran, sürekli kavga eden bir çocuktur.

MERT (Batıkan Çoban)

MERT (Batıkan Çoban)

11 yaşındadır. Celal ve Sultan’ın ikizlerinden diğeridir. Mesut’la aynı sınıftadır. İkizi Mesut’un tam tersi karakter özelliklerine sahiptir. Akıllı, sağduyu ve sorumluluk sahibi, derslerinde başarılı, kurallara uyan, arkadaşlarıyla sorunlar yaşamayan örnek bir çocuktur.

YAPIM EKİBİ

YAPIMCI
OSMAN SINAV

YÖNETMEN
ABDÜLKADİR CEYLAN EDE

SENARYO GRUBU
AYBARS BORA KAHYAOĞLU
SONER PEHLEVAN
TANGÜL SINAV
ATİLLA ENGİN
İSA YILDIZ

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ
YUSUF AKKUŞ

SANAT YÖNETMENİ
ORKİDE BATIR

KURGU
İBRAHİM SANVER ÖZCAN

MÜZİK
AYTUĞ YARGIÇ

JENERİK ŞARKISI
ARİA

JENERİK

yapımcı
OSMAN SINAV

yönetmen
ABDÜLKADİR CEYLAN EDE (E.tv.)

senaryo
AYBARS BORA KAHYAOĞLU
SONER PEHLEVAN
TANGÜL SINAV
ATİLLA ENGİN
İSA YILDIZ

senaryo asis.
HİLAL BİNEN

görüntü yönetmeni
YUSUF AKKUŞ

sanat yönetmeni
ORKİDE BATIR

kurgu
İBRAHİM SANVER ÖZCAN

müzik
AYTUĞ YARGIÇ

jenerik şarkısı

ARİA

görsel efekt
YUMUŞHAN GÜNAY

görsel efekt asistanı
MEHMET ÇAĞRI SEBZECİ

mali koordinatör
A. ŞEVKİ PEKER

yardımcı yönetmen
TUĞÇE KÜÇÜKKALIPÇI

yapım koordinatörü
YASEMİN ÇALIK MERDAMERT

prodüksiyon amiri
HASAN ÇAĞATAY GÜNEŞ

ışık şefi
BÜLENT GENCEOLU

set amiri ve crane operatörü
MEHMET TAN

ses teknisyeni

ERHAN KUNDUZ

oyuncular
IRMAK ÜNAL
ŞAHİN ÇELİK
YAŞAR ÖZDEMİR
UĞUR TAŞDEMİR
SÜLEYMAN ARSLAN
MURAT YATMAN
GÖKCAN GÖKMEN
HÜSEYİN ELMALIPINAR

yardımcı oyuncular
UFUK ATLI
YUSUF EKŞİ
BARBAROS SEÇKİN
OKTAY ÖZEL
KADER DEMİRBAŞ
SERHAT GÜRZ
ERDİNÇ ÇELEBİ
EVREN ATABEY
TANDOĞAN UÇAR
ŞEVKİ GÜNEŞ
DOĞU OKUMUŞ
SERKAN ÇOŞKUN
HAKAN DEMİR
CENGİZ TAYKAN

reji grubu
MAHMUT KAPTAN
EREN AYCAN

koordinasyon asistanı
HARUN DEMİRKIRAN

prodüksiyon grubu
ERKAN LAFÇI
FATİH METİN
ALAADDİN ÖZGÜL

kameraman
ÖZGÜR ÇUBUKÇU

kamera grubu
HÜSEYİN TOKYAY
FATİH YİRMİBEŞOĞLU

sanat grubu
GİZEM ŞAHİN
İLKAY TULUM
SEVDA EFE

makyöz
REFİKA YAZICI

makyöz asistanı
AYŞEGÜL AYDINLIK

kuaför
MEHMET KARTAL

kuaför asistanı
EMRAH YAPRAK

kostüm sorumlusu
HATUN DAĞLI

kostüm asistanı
ŞEYDA ÖNKOL
EDA KILIÇ

boom operatörü
EREN ERSİPAL

ışık grubu
BİLGEHAN PERÇİN
ORHAN GENCAL
SERCAN AYDEMİR
NAZIM AVAR
CİHAN AKALIN

set grubu
CENGİZ KAYA
ONUR ATASEVEN
İLYAS KILIÇ
VEYSİ EKİN
YUSUF KAYA

set fotoğrafçısı
ERALP KAYHAOĞLU

stajerler
MAHİR AKTAŞ
YASEMİN DOĞRUSOY

set muhasebe
HÜSEYİN GÜLMEZ

ulaşım
MEHMET CİHAN
ADNAN BAŞARAN
İSMAİL ALUÇ
BEŞİR YILMAZ
MURAT DEĞİRMENCİOĞLU
AYDIN KAYA

karavan
MEHMET YAPRAK

catering
LOKANTA LOKANTA

yapım ofis koordinatörü
SADENAZ MURTAZAOĞLU

cast sorumlusu
NİLAY İSLAMOĞLU

prodüksiyon idari koordinatörü
AYŞEGÜL GÜLCÜ

basın ve halkla ilişkiler
BURCU ÖZBEK

idari işler koordinatörü
MAHMUT S. ASLAN

mali sorumlular
ENGİN ŞAVAK
ZAFER YİĞİT

post-prodüksiyon
MUSTAFA CANER ÖZCAN

color correction
FARUK GÖKKAYA

grafiker
ONUR TUNÇKAN

efekt-ambians ve mixaj
RECEP TURGAY KIRALLI
CAN ALGEÇ

yaylılar
SEYFİ ŞENER KLASİK YAYLI GRUBU

viola
DOĞUKAN ÇOKŞEKER

klarinet
GÖKSUN ÇAVDAR

solo çello
ERMAN İMAYHAN

ud
HÜSEYİN BİTMEZ

solo keman
SEYFİ ŞENER

solist
AYSU DERİCİOĞLU

jenerik şarkı
BEYAZ GÜLÜM

beste
BORA EBEOĞLU (ARIA)

söz
OSMAN SINAV

solist
HAKAN TAŞIYAN

düzenleme
CENGİZ ONURAL (ARIA)

gülüm şarkısı(söz müzik)
MUSTAFA BEYAZKUŞ
HİKMET KAYMAK

solist
KUBAT

yönetmen
İSMAİL DERKER

aranjör
MEHMETHAN DİŞBUDAK

yalan şarkısı(söz müzik)
AYTUĞ YARGIŞ

solist
KUBAT
MİNE GEÇİLİ

ses-mix
CAN ALGEÇ
RECEP KIRALLI

yardemedim(söz müzik)
YAVUZ TOP

sonsuz aşk
Aytuğ Yargıç
(sonsuz aşk parçasında yardemedim parçasından yararlanılmıştır.)

aksiyon kareografisi
TEVFİK POLAT

ofis sekreteri
YÜCEL ALTINTAŞ

ofis çalışanları
ERDALYOLDAŞ
HANİFE YURTSEVEN
GÜVEN YILDIZ
TOLGA YILMAM

hukuk danışmanı
AV. BÜLENT GÖKÇEN

mali müşavir
ORHAN KARAHASANOĞLU

teknik yapım
SİNEGRAF
SİSTEM MEDYA PRODÜKSİYON
ENERJİ GRIP CREW GRIP EQUIPMENT
JENARATÖR S.TÜRKOĞLU
K2 SOUND
CORSA FİLM
ORION
ŞAFAK
COMPUGRAF

cast ajansları
ŞEKER CASTING
HARİKA UYGUR
ASLI İSLAMOĞLU AJANS
GOLDMINE AJANS
TÜMAY AJANS
DUYGU BAŞARA

Orijinal Telif Hakları METİN ERKSAN’a Ait Olan ‘ACI HAYAT’ İsimli Eserin, Öykü,
Senaryo,Konsept, İşleme vb. Tüm Mali Hakları SİNEGRAF Tarafından Satın Alınmıştır.

© SİNEGRAF 1961
® SİNEGRAF

KATKILARINDAN DOLAYI

İSTANBUL VALİLİĞİ
İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
FATİH İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
İ.E.M.ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ KUMAR AHLAK BÜRO AMİRLİĞİ
İ.E.M ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ GASP BÜRO AMİRLİĞİ
EMİNÖNÜ BELEDİYESİ
BEYKOZ BELEDİYESİ
ALEMDAR BELEDİYESİ
ÖMERLİ BELEDİYESİ
ÖMERLİ JANDARMA KARAKOL KOMUTANLIĞI
ÖMERLİ BİNİCİLİK EĞİTİM MERKEZİ
TAHİR KIRAN
CİHAN KARAKUŞ
ALTAN TEPEBAŞ
AHMET BAYER
AKSEL DENİZCİLİK
GAZANFER AKAR
TOKAY AKAR
SARP SÜLEYMAN GÜNEŞ
HÜSEYİN BARDAK
DR. HATİCE USLU
HÜSEYİN AVNİ SİPAHİ ve İLBEYİ TAŞKIN
DENİZLİ BULDAN EL SANATLARI MERKEZİ
ONUR ONGUN
DÜK KRAVAT
SAPPHİRE VE ÇALIŞANLARINA
SELMA CİRAK
MURATHAN IŞIK
FENER MAHALLESİ SAKİNLERİ’NE

TEŞEKKÜR EDERİZ …

OYUNKU GÖRÜŞLERİ

kenan_imirzalioglu

Kenan İmirzalıoğlu

Türk Sineması’nın klasikleri arasında yer alan “Acı Hayat”ı dizi olarak da klasik haline getireceğiz. Bu dizide Ayhan Işık’ın oynadığı başrolü canlandırmaktan onur duyuyorum. Geçmiş dönemlerde kalan, ‘böyle olmalı’ dediğimiz aşkı günümüzde yaşatan bir hikaye “Acı Hayat”…

Aşkımıza şahit olun!

selin_demiratar

Selin Demiratar

“Acı Hayat”ın senaryosunu o kadar çok beğeniyorum ki, sete her gelişimde heyecanlanıyorum. Osman Sınav ile çok rahat iletişim kurabildiğim için onunla çalışmak beni çok mutlu ediyor. “Nermin” karakterini iyi canlandırabilmem için bana her sahnede yapmam gerekenleri detaylı bir şekilde anlatıyor. Hiç tereddütsüz söyleyebilirim ki; şu ana kadar birlikte çalıştığım en iyi yapımcı Osman Sınav. “Acı Hayat”ı izlemek için sabırsızlanıyorum…

Oğuz Galeli

Osman Sınav ile dört sene önce Belçika’da Kenan İmirzalıoğlu sayesinde tanışmıştım. Kenan’la mankenlik yaptığımız zamandan beri tanışıyoruz. Aradan bu kadar uzun süre geçmiş olmasına rağmen; beni arayıp, benimle çalışmak istediğini söylemesi beni çok mutlu etti ve bana sonsuz güvence verdi. “Acı Hayat” projesinde yer almak bu yüzden benim için çok önemli. Osman Sınav’a teşekkür ediyorum. Ayrıca senaryoyu ve tüm oyuncu arkadaşlarımın performanslarını çok beğeniyorum, dizimizin başarılı olacağına sonuna kadar inanıyorum.

Ebru Kocaağa

İlk profesyonel oyunculuk deneyimimi böyle bir projede, böyle bir ekiple yaşadığım için çok heyecanlı ve mutluyum. 1962 yılında çok ses getirmiş bir sinema filmi olan “Acı Hayat”, umarım dizi filme uyarlanmış haliyle ondan daha çok ses getirir. Bunu başarmak için kendi payıma düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum.

Ahmet Yenilmez

Osman Sınav ülkemizin ortaya çıkardığı nadir markalardan birisidir. Mesela herkesin kabul ettiği bir elbise markasının ürettiği elbisenin kalitesini tartışmazsınız. Ancak o elbisenin size uyup uymadığını ve o elbiseyi taşıyıp taşıyamayacağınızı düşünürsünüz. Sayın Osman Sınav “Acı Hayat” isimli dizide bana ve herbirinin çok iyi birer oyuncu olduğuna inandığım arkadaşlarıma elbise giydirdi. Inşallah ben ve arkadaşlarım bu elbiseleri alnımızın akıyla taşırız.

Ekin Türkmen

Eskiden ne kadar güzel filmler çekilirdi… Ne kadar başarılı senaryolar vardı… Ve ne usta yönetmenler… O zamanlarda oyuncu olmayı çok isterdim… 1962 Metin Erksan yapımı “Acı Hayat” tartışmasız bunlardan biri. İşte o kadar başarılı bir dizi, o kadar özel bir isim Osman Sınav. Yine onunla çalıştığım için çok mutluyum.

Murat Soydan

Türk Sineması’nda 40. yılımı doldurdum. Sayısız film ve dizilerde rol aldım. Ama Sayın Osman Sınav’ın yeni dizi projesi olan Türk Sineması’nın klasiklerinden “Acı Hayat’ın” için teklif gelince çok etkilendim. Mutluyum, böyle bir projede yer aldığım , böyle güzel bir ekiple çalıştığım için..

Acı Hayat Türk seyircisinin beğenisini kazanacağından hiç şüphem yok. Çünkü hayatın ta kendisi “Acı Hayat”.

Meral Orhonsay

Temiz ve saf bir aşk hikayesinin yanı sıra geçim sıkıntısı gibi sosyal yaralara parmak basan “Acı Hayat”ın, halkın her kesimine hitap edeceğini düşünüyorum. Dolayısıyla herkesin kendinden bir şeyler bulacağı dizimizin severek izleneceğine eminim. Öte yandan, canlandırdığım “Sultan Ana” karakterini çok seviyorum. Gerçek bir annenin duygularını anlatıyor. Yıllar boyunca pek çok rol üstlenen bir oyuncu olarak, bu karakteri de rahatlıkla en sevdiklerim arasına koyuyorum. Uzun süredir Osman Sınav ile birlikte çalışmak istiyordum, gerçekleştiği için çok mutluyum.

Ferdi Merter

“Acı Hayat” 1963’de izlediğimde ayakta alkışladığım bir filmdi. Yaşamda var olmak için uğraş verenlerle yaşamı bir oyun olarak görenlerin, sabah karanlıkta uyuyanlarla, sabah karanlıkta yatanların düellosu.. Ve bugün ütopik dizilerin doldurduğu buzlu camda yüzlere bir şamar gibi inecek “Acı Hayat”! Ne güzel ki yıllar sonra döndüğüm ekranda böyle bir dizi ile ‘merhaba’ diyorum seyircime. Teşekkür ederim Sinegraf…

Anta Toros

“Acı Hayat” çocukluğumda izleyip de unutamadığım filmlerden biri. Aynı adı taşıyan bu diziden teklif geldiğinde çok heyecanlandım. Büyük bir ustalık ve titizlikle çalışmalarını sürdürdüğümüz “Acı Hayat” dizisinin izleyicilerce çok beğenileceğini umuyorum. Hepimize hayırlı olsun.

RÖPORTAJ

“Bu acı hayatın içinde aşka her zamankinden çok ihtiyacımız var!”

Türk Sineması’nın unutulmaz klasikleri arasında yer alan, 1962 yılında Metin Erksan’ın yazıp yönettiği, “Acı Hayat” sinema filmi, Osman Sınav tarafından dizi filme uyarlandı.

Acı Hayat’ı yeniden çekmeye nasıl karar verdiniz?

Acı Hayat’ın reklam filmi çektiğim dönemlerde yani 80’li yıllarda, ilk uzun metrajlı filmim olarak çekmek istediğim bir projeydi. Fakat prodüktörüm, telif hakkı olarak ödememiz gereken parayı fazla buldu ve çekemedik. İlk uzun metrajlı filmini çekmek isteyen bir yönetmenin heyecanını taşırken, bu projeyi gerçekleştirememek içimde kaldı. “Acı Hayat”, bugünün sosyal koşullarına birebir uyan bir dizi film hikayesi. Sinema filminin çekildiği 1962 yılı da, zengin – fakir
ayrımının çoğalmaya başladığı bir dönem. Sosyal gerçekçiliğin ortaya çıktığı bir dönemin ürünüdür Acı Hayat..

Her ne kadar melodram olsa da, sosyal gerçekçilik tabanına oturtulmuş bir filmdir. Sosyal yarılma üzerine bir aşk hikayesidir. Bugünün gerçeklerine baktığımızda ise, sosyal yarılmanın uçuruma dönüştüğünü görüyoruz. Yarık çok daha fazla büyümüş ve uçurum hali almış. Orta sınıf diye bir şey neredeyse yok olmak üzere.. Toplumdaki tüm yozlaşmalar, bu uçurumun derinleşmesinden kaynaklanıyor. Dehşet verici düzeyde bir stres birikimi var. Bunun nedeni de sosyal dengesizlik. Böyle bir ortamda, insanların yaşama sevincini oluşturan, insanları birbirleriyle kaynaştıran, hayatla ilgili umutlarını besleyen “aşk” duygusunun kaybolduğunu görüyoruz. Hayat fenalaşıyor; gerçekten bir “acı hayat”a dönüşüyor. Dolayısıyla bu filmi diziye uyarlamak için çok doğru bir zaman olduğunu düşünüyorum.

Günümüz yapımlarının çoğunda zengin – fakir ayrımı gündeme geliyor. Acaba önceden bu fark görmezden mi geliniyordu?

Her dönemde, farklı trendler oluşuyor. Gerçekleştirilen yapımlar da söz konusu trendlerin izinden gidiyor. Demek ki böyle bir hissiyat var, böyle bir ihtiyaç var diye düşünebiliriz. Ortaya koyduğunuz yapım, toplumdaki sancıyla buluştuğunda trend oluşuyor. Ben son dönemdeki trendin oluşmasını; zengin – fakir ayrımının artık çok daha keskin çizgilerle birbirinden ayrılmasına bağlıyorum.

Siz “Acı Hayat”ı çekeceğinizi söylediğiniz dönemde, sizden önce harekete geçip benzer hikayelere sahip diziler çekilmeye başlandı. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bizim ülkemizde; televizyon sektöründe, işler çok hızlı gelişiyor. Yapılan işleri kalitesi açısından değerlendirdiğimde, işlerin bu kadar hızlı ilerlemesinden yana olmadığımı görüyorum. Mesela senaryonun çok iyi çalışılması, mekanların çok dikkatli belirlenmesi ve casting’in titizlikle yapılması gerekiyor. Tüm bu kriterleri göz ardı ederseniz ve kısa sürede tamamlarsanız, kaliteli yapımlar ortaya koyamazsınız. Bunlar hep zaman alan şeyler. Bazen, aynı dönemlerde farklı projelere başladığım arkadaşlarımın onu bitirmiş, ondan sonraki yapımı yayından kalkmış ve üçüncü yapımına geçmeye hazırlanıyor olduğunu görüyorum. Ben ise hala o ilk projeyi yayına sokmamışım, üzerinde çalışıyorum. Olabilir tabii ki; herkesin kendine göre bir iş yapma stratejisi var. Ancak ben kalitenin göz ardı edildiği bu hızlı tempodan yana değilim. Hız olduğunda, dizi enflasyonu oluşuyor. Çöpe giden bir yığın iş ve emek oluyor. Kaliteli olan yapımın öne çıkacağından eminim… Hızlı bir şekilde ortaya konanın değil…

HABERLER

Tekne Keyfi!

Acı Hayat” dizisi ekibi yoğun bir şekilde geçen 2005 – 2006 yayın döneminin yorgunluğunu, 14 Haziran 2006 Çarşamba günü İstanbul Boğaz’ında Show TV tarafından düzenlenen tekne gezisiyle attı.

Teknede hem dinlenen, hem de keyifli saatler geçiren “Acı Hayat” ekibi, 2006 – 2007 yayın döneminde de izleyicisinin gönlünde taht kurmayı hedefliyor.

Acı Hayat Sezona Veda etti!

Osman Sınav’ın yapımcısı olduğu “Acı Hayat” dizisi 12 Haziran 2006 Pazartesi günü yayınlanan son bölümüyle sezona veda etti.

Başrollerinde Kenan İmirzalıoğlu, Selin Demiratar, Oğuz Galeli ve Ebru Kocaağa’nın oynadığı, 14 Aralık 2005 tarihinde Show TV’de yayınlanmaya başlayan “Acı Hayat” dizisi, 2006 – 2007 sonbahar-kış sezonuna kadar ekranlara veda etti.

Parkorman’da düzenlenen yemekte, sezonun son bölümü olan 23. bölüm; “Acı Hayat” oyuncuları, Show TV ve Sinegraf Film Yapım Şirketi çalışanları tarafından birlikte izlendi.

Osman Sınav “Ihlamurlar Altında” dizisini mahkemeye verdi!

“Acı Hayat”a şaşırtıcı derecede benzer bir dramatik yapı sergileyen “Ihlamurlar Altında” dizi filmi Osman Sınav tarafından 22.03.2006 tarihinde mahkemeye verildi.

Osman Sınav’ın, Metin Erksan imzalı Türk Sineması klasiklerinden
“Acı Hayat”ı yeniden uyarlama hayalleri; ‘80’li yıllara kadar uzanıyor. Söz konusu proje için en doğru zamanı bekleyen Osman Sınav, 2005 yılında, telif hakkını aldığı “Acı Hayat”ı dizi filme uyarladı ve yayına soktu.

Öte yandan “Acı Hayat”ı dizi filme uyarlamak isteyen Tomris Giritlioğlu aynı taleple Metin Erksan’a başvurmuş olmasına karşın olumlu yanıt alamadı. Telif hakkını alamamış olmasına rağmen; söz konusu proje için gerçekleştirmiş olduğu çalışmalara ufak farklılıklar katarak, yapımın ismini değiştirerek; aynı yapımı, farklı bir yapım gibi “Ihlamurlar Altında” adıyla yayına soktu.

Basının konuyla ilgili sorularına; olayın gelişimi üzerine cevap veren Osman Sınav, söz konusu tutumu “minareye kılıf uydurmak” deyimiyle açıkladı.

Kullanılan deyimi hakaret kabul eden Tomris Giritlioğlu,
“Ihlamurlar Altında”nın “Acı Hayat”ın taklidi olmadığını ispatlamak yerine, Osman Sınav’a hakaret davası açtı. Osman Sınav da, içinde bulunulan durumun açıklaması olarak tercih edilen deyimin, hakaret niteliği taşımadığını, gerçekleri yansıttığını savunarak; olayın genel çerçeve içerisinde değerlendirilmesi gerektiğine inanarak, konuyu; mali ve manevi hakların yok sayılması gerçeğine dayanan bir davaya taşıdı.

“Ihlamurlar Altında” dizi filmi içerisinde yer alan ana karakterler, kişilik özellikleri, davranış biçimleri ve süre gelen olay örgüleri bilirkişi tespitleri doğrultusunda incelendiğinde; söz konusu prodüksiyonun, “esinlenme” sonucu ortaya çıkmış bir proje olmaktan öteye geçtiği ve “Acı Hayat”ın birebir adaptasyonu olma noktasına ulaştığı görülüyor.

Hikayenin özünü olduğu gibi koruyup; mekan, isim, meslek değiştirerek; bambaşka bir yapım gibi ortaya koymakla, projenin asıl sahibine ve, emeğe saygı duyup telif hakkı ödeyerek yeniden uyarlama yapan yeni sahibine karşı; büyük bir saygısızlık sergilendiğini düşünüyoruz.

Takdiri, hukukun üstünlüğünü koruyarak adaleti tesis eden yüce yargıya bırakıyoruz…

BİLİRKİŞİ RAPORU
“Delil tespiti” talebimiz üzerine Bağcılar Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından, “Ihlamurlar Altında” isimli televizyon dizisinin “Acı Hayat” isimli eserin taklidi olup olmadığı hususunda bilirkişi incelemesi yaptırılmıştır. Bahse konu bilirkişi incelemesi, bu konuda Türkiye’deki birkaç otoriteden biri olan İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon ana bilim dalı Sinematografi öğretim görevlisi, bilirkişi İbrahim Tabakoğlu tarafından yapılmıştır. “Ihlamurlar Altında” isimli televizyon dizisi, “Acı Hayat” isimli eser ve “Dağlar Kızı Reyhan” isimli eser üzerinde yaptığı incelemeler sonucunda, Bilirkişi İbrahim Tabakoğlu, davaya konu eserlerin “olmazsa olmaz” nitelikte ayırıcı unsurlarını belirlemiş ve bahse konu televizyon dizisinin “Acı Hayat” isimli eserin taklidi olduğuna kanaat getirmiştir. Söz konusu bilirkişi raporu, aşağıda yer almaktadır.

T.C.
BAĞCILAR
SULH HUKUK MAHKEMESİ SAYIN HÂKİMLİĞİ’NE

BİLİRKİŞİ RAPORU

İNCELENEN DOSYA : Sayın Mahkemenizin 2006/123 sayılı D. İş dosyasıdır.
DAVA KONUSU : Tespit talebidir.
İNCELEME KONUSU : Sayın Mahkemenin 22.03.2006 tarihli ara kararı uyarınca dilekçede yazılı hususların tespiti

DAVANIN TARAFLARI
DAVACI : Sinegraf Film Yapım Yönetim Ltd. Şti.
VEKİLİ : Av. Bülent Gökçen & Av. Gözde Emre & Av. Gamze Bağcı
KARŞI TARAF : DTV Haber ve Görsel Yayıncılık A.Ş.

DAVA KONUSU VE TALEP

Davacı vekili dilekçesinde, Metin Erksan’ın, tüm mali ve manevi haklarına sahip olduğu “Acı Hayat” isimli özgün hikâye ve konsepti ve yine tüm haklarına sahip olduğu “Acı Hayat” isimli sinema eserinin malî haklarını 22.06.2005 tarihinde sözleşme ve devamında muvafakatname ile müvekkili Sinegraf Film Yapım Yönetim Ltd. Şti’ye yer ve süre ile sınırlı olmaksızın devrettiğini, Karşı Tarafın Kanal D televizyonunda yayınladığı “Ihlamurlar Altında” isimli televizyon dizisinin açıkça, müvekkilinin, haklarını devraldığı Metin Erksan’ın “Acı Hayat” isimli eserinin öyküsünü taklit etmekte olduğunu ve bahse konu dizinin konseptinin “Acı Hayat” isimli eser ile aynı olduğunu ve bu durumun 5846 sayılı yasaya göre müvekkilinin haklarına tecavüz teşkil ettiğini belirtmektedir.

Davacı vekilinin beyanlarına göre karşı taraf “Ihlamurlar Altında” isimli televizyon dizisinde “Acı Hayat” isimli eserden değil, Bülent Oran’ın senaristi olduğu “Dağlar Kızı Reyhan” isimli sinema eserinden esinlendiklerini iddia etmektedir. Davacı vekili ise “Ihlamurlar Altında” isimli dizinin “Dağlar Kızı Reyhan” isimli eserin uyarlaması olmadığını, ikisinin birbirine benzemediğini, “Ihlamurlar Altında” isimli dizinin, “Acı Hayat” isimli öykünün ve sinema eserinin taklidi niteliğinde olduğunu bildirmektedir.

Davacı vekili dilekçesinde her üç eserin karşılaştırmalı olarak teknik bir incelemeye tabi tutulmasını ve
– Acı Hayat” isimli sinema eserinin, senarist ve rejisörünün kim olduğunun,
– “Acı Hayat” isimli sinema eserinin ayırıcı unsurlarının neler olduğunun,
– “Dağlar Kızı Reyhan” isimli eserin senarist ve rejisörünün kim olduğunun,
– “Dağlar Kızı Reyhan” isimli sinema eserinin ayırıcı unsurlarının neler olduğunun,
– “Ihlamurlar Altında” isimli televizyon dizisinin bugüne kadar yayınlanan bölümlerinde ayırıcı unsurların neler olduğunun tespit edilmesini
– “Acı Hayat” isimli sinema eseri ile “Dağlar Kızı Reyhan” isimli sinema eserinin karşılaştırılmasını,
– Her iki sinema eseri ile “Ihlamurlar Altında” isimli televizyon dizisinin karşılaştırılmasını talep etmiştir.

SUNULAN DELİLLER

“Dağlar Kızı Reyhan” isimli eserin compact disc kaydı (2 CD), “Acı Hayat” isimli eserin compact disc kaydı (2 CD), “Ihlamurlar Altında” isimli televizyon dizisinin ilk yirmi üç bölümünün compact disc kaydı (46 CD)

İNCELEME

1 – “ACI HAYAT” – Sinema Filmi (1962)
Yönetmen : METİN ERKSAN
Senaryo Yazarı : METİN ERKSAN
Yapımcı : MUZAFFER ARSLAN
Oyuncular : Ayhan IŞIK, Türkan ŞORAY, Ekrem BORA, Nebahat ÇEHRE,
Hüseyin BARADAN, Memduh ALPAR, Handan ADALI,
Asım NİPTON, Madelet TİBET, Osman TÜRKOĞLU,
Faik COŞKUN, Ahmet TURGUTLU

“ACI HAYAT” Filminin Ana Formatı
Birbirlerini seven fakir iki genç, zengin iki kardeş.
Zengin genç birbirlerini seven iki gencin arasına girer ve genç kızı elde eder.
Terk edilen fakir genç öç almak amacıyla zengin olur ve zengin kız kardeş ile beraber olur. Bu durum, büyük kıskançlığa neden olur. Ve genç kadın intihar eder.

“ACI HAYAT” Filminin Konu Özeti
Şehrin fakir bir bölgesinde yaşayan Nermin ve nişanlısı Mehmet’in mutlu bir beraberlikleri vardır. Tüm yoksulluklarına rağmen en büyük zenginlikleri birbirine olan aşklarıdır. İki gencin ortak hayalleri bir an önce evlenebilmektir. Ama yaşadıkları yoksul hayat onların bu hayallerini gerçekleştirmelerine engeldir.
Gözü Mehmet’ten başkasını görmeyen Nermin zengin bir muhitteki kuaförde manikürcü olarak çalışmaktadır. Ailesi malî sıkıntılar içindeki Nermin ile tersanede kaynakçı olarak çalışan Mehmet maddi sıkıntıları yüzünden bir türlü ev kuramamaktadırlar. Nermin’in annesi ise Nermin’in Mehmet ile evlenerek kendilerine benzeyen bir yaşam kurması yerine, kızının daha zengin biri ile evlenmesini destekler. Yeterli parası olmayan Mehmet evlenmeleri amacıyla aradıkları evi bir türlü tutamaz. Bu Nermin ile Mehmet’in arasının açılmasına neden olur.
Zengin ve hovarda hayatı ile dikkat çeken Ender, tekerlikli sandalyeye bağlı kalmış annesine manikür yapmak amacıyla eve gelen Nermin’i ilk gördüğü andan itibaren bağlanır. Onun arkasına takılır. Nermin’in Mehmet’e olan bağlılığı Ender’i yıldırmaz. Tam tersine Nermin’e tutku ile bağlanır. Onu elde etmek için elinden geleni yapar.
Nermin’in gözünü zenginliği ile kamaştıran Ender, Nermin’e güzel bir gelecek vaat edip onu sevdiğini söyler. Yaşadığı zor koşullar karşısında kendisine hoş gelecek vaat eden Ender’den etkilenen Nermin, maddi koşulların hayatını zorlaması ve bu konuda baskı yapan annesinin etkisi ile Ender’e kendini daha yakın hisseder. Ender, Nermin’in maddi yöndeki zaaflarını koz olarak kullanırken, Mehmet’in bir türlü ev tutamaması, rahat gelecek vaat edememesi karşısında Nermin’i kıskanması işin tuzu biberi olur. Mehmet’in kıskançlık krizi yüzünden Nermin ile Mehmet’in arası açılır.
İki sevgilinin arasının açılmasını fırsat bilen Ender, Nermin’e tatlılıkla yaklaşarak onu elde eder.
Mehmet kıskançlığı yüzünden kalbini kırdığı Nermin’in gönlünü almak için ev tutar ama artık aralarında giren Ender’in varlığı yüzünden iki sevgili bir araya gelemezler. Nermin, artık hayatında başka biri olduğunu itiraf eder.
Ender ile Nermin’in beraberlikleri Mehmet’i yıkar. O sırada tesadüfen piyangodan çıkan parayı kullanarak kendisine iş kuran Mehmet, Ender’den öç almak amacıyla zengin olma yolunda hızlıca ilerlemektedir.
Kısa zamanda Mehmet zengin olur. Ender ve Nermin’in ilişkileri ise Ender’in ailesinin kendisini desteklememesi yüzünden zor dönemlerden geçmektedir. Nermin hamile kalmasına rağmen aileye kabul edilememiş bir tek Ender’in kardeşi olan Filiz’den destek bulmuştur. Nermin’i rahatlatan tek olay Ender’den de olsa hamile kalmasıdır.
Ender’in kardeşi olan Filiz ise Mehmet ile karşılaştıklarında ona yakınlık duyar. Mehmet bu yakınlığı kullanarak, Ender ve ailesinden öç almak adına Filiz’i kendisine âşık eder.
Mehmet bir zamanlar Nermin’i aşağılamış bu aileye nispet yaparcasına Filiz ile beraber olur. Mehmet’in ilişkisine tepki duyan Nermin, Mehmet’in bu yakınlığını kendisinden öç almak adına yapıldığı konusunda uyardığı halde sonuç alamaz. Filiz ise Mehmet’e olan aşkına sahip çıkar. Mehmet Filiz’in ilişkisine sahip olmasından etkilenerek Filiz’e evlenme teklif eder. Tüm olayları kaldıramayan Nermin intihar eder. Öç almasına neden olan büyük aşkı arkasından gözyaşı döken Mehmet’in yanında, kolu kanadı kırık Ender ile Mehmet’i yalnız bırakmamaya kararlı Filiz vardır.

2 – “IHLAMURLAR ALTINDA” -Televizyon Dizi Yapımı (2005)
Yönetmen : AYDIN BULUT
Senaryo Yazarı : KARA KALEM (YAZAR GRUBU)
NİLGÜN ÖNEŞ, NESLİHAN EYÜPOĞLU, AYŞE TEKER
Yapımcı : ŞÜKRÜ AVŞAR
Oyuncular : Bülent İNAL, Özge BORAK, Tuba BÜYÜKÜSTÜN, Sinan TUZCU,
Nur SÜRER, Avni Yalçın, Billur KALKAVAN, İsmet ÜSTEKİN,
Derya DURMAZ, Erkan BEKTAŞ, Evrim ALASYA, Yıldırım
BEYAZIT, Meltem SAVCI, İpek YAYLACIOĞLU.

“IHLAMURLAR ALTINDA” Televizyon Dizi Yapımının Ana Formatı
Birbirlerin seven fakir iki genç, zengin iki kardeş. Zengin genç fakir genç kızın
hayatına girer, fakir delikanlıda öç almak için zengin olur ve zengin kız kardeşi elde
eder.

“IHLAMURLAR ALTINDA” Televizyon Dizi Yapımının Konu Özeti
Elif ve Yılmaz birbirlerini seven iki gençtir. Maddi problemler yüzünden bir türlü evlenemezler. Gözü Yılmaz’dan başkasını görmeyen Elif bir konfeksiyon atölyesinde terzi olarak çalışmaktadır. Günün birinde hazırlanan defile için büyük atölyeye gittiğinde patronun oğlu Ömer ile karşılaşırlar. Ömer ilk görüşte Elif’e âşık olur. Elif’in parlak ve zengin hayatta gözü olduğunu fark eden Ömer bunu kullanarak Elif’i elde etmeye çalışır. Bu Elif ile Yılmaz’ın arası açılır. Ömer bu aradaki kopukluğu fırsat bilir ve Elif’i gözünü boyayacak tekliflerde bulunur.
Yılmaz ise sevdiği ile arasını düzeltmek adına ev tutarsa da iki sevgili bir araya gelemezler. Kıskançlıktan gözü dönen Yılmaz Elif’in çalıştığı yeri basar ve verdiği hasar yüzünden hapse düşer.
Yılmaz içerde tanıdığı iş adamanın güvenini kazanarak kısa zamanda dışarı çıkar ve onun ortağı olur. Yılmaz artık zengindir ve öç almaya hazırdır. İlk iş olarak gidip Ömer’in kız kardeşi Filiz’i baştan çıkararak onu kendisini âşık eder.
Elif, Filiz ile Yılmaz’ın beraberliğini görünce kıskançlıktan deliye döner. Gidip Yılmaz ile Filiz ile beraberliğini bitirmesi uyarır. Ama Yılmaz onu dinlemez.

3 – Dağlar Kızı “REYHAN” – Sinema Filmi (1969)
Yönetmen : METİN ERKSAN
Senaryo Yazarı : MUZAFFER ARSLAN, BÜLENT ORAN
Yapımcı : MUZAFFER ARSLAN
Oyuncular : Kartal TİBET, Filiz AKIN, ÖMERCİK, Metin SEREZLİ, Fatma
KARANFİL, Muhterem NUR, Sami HAZİNSES, Behçet NACAR,
Nubar TERZİYAN.

Dağlar Kızı “REYHAN” Sinema Filmi’ nin Ana Formatı
Birbirlerini seven fakir iki genç, zengin bir iş adamı. Genç kız sevdiğinin uzaklara gitmesini önlemek amacıyla zengin iş adamının teklifini kabul eder ama sevdiği genç onu yanlış değerlendirir. Zengin adam yüzünden içeri düşen fakir genç kendisini haksız yere hapise düşüren adamla hesaplaşmak ister. Hapisten çıktıktan sonra kendisini hapse düşüren adam ile sevdiği kadının evli ve çocuğu olduğunu öğrenir.

Dağlar Kızı “REYHAN” – Sinema Filmi’nin Konu Özeti
Reyhan ve Mehmet maddi problemler yüzünden evlenemeyen âşık iki gençtir. Aşklarının sembolu Mehmet’in Reyhan’ın boynuna taktığı içine ileride doğacak çocuklarının da resmini koyabileceği çerçeveli bir kolyedir.
Ailesini geçindirmek için bir plak şirketinde tezgâhtarlık yapman Reyhan çalıştığı yerde şarkı söylerken gazinocular kralı Ekrem’in dikkatini çeker. Ekrem’in gazinoya çıkma teklifini, sırf sevdiği adamın Almanya’ya gitmesini engellemek için kabul eder. Ama Mehmet, bu fikri sert bir şekilde geri çevirir. Bir defalık da olsa, sevdiğinin sahneye çıkmasını yanlış anlayan Mehmet Almanya’ya doğru yola çıkmaya karar verir.
Reyhan’ın hamile kaldığını öğrenen Ekrem, Mehmet’in içeriye düşmesini sağlamak için cebine uyuşturucu koydurtur. Reyhan’ın hamile kalmasından habersiz Mehmet, 10 sene hapis yatar. . Orda kaldığı süre boyunca yaşlı bir kumarbazın bildiği tüm kumar hilelerini öğrenir. Cebine uyuşturucu koyan adamı yakalamak ve öcünü almak konusunda yeminlidir.
Mehmet, hapishaneden çıkar çıkmaz, cebine uyuşturucuyu koyan adamı bulur ve ondan da Ekrem’in adını öğrenir. Ekrem’in kumarhanesinde yüklüce para kazanan Mehmet, Ekrem’in dikkatini çeker ve ondan ortaklık teklifi alır.
Ekrem ile ortak olduktan sonra, onun, Reyhan ile evli olduğunu öğrenmesi, Mehmet’in öç alma duygularının daha fazla kabarmasına neden olur. Reyhan on sene önce hayatından çıkıp giden Mehmet’i karşısında görünce şoke olur. Ekrem ile evliliğinin sadece anlaşmalı bir formalite evlilik olduğunu ve 10 yaşındaki oğlunun gerçek babasının Mehmet olduğunu bir türlü anlatamaz.
Ekrem’in önceki evliğinden olan kızı Hülya Mehmet ile tanıştıktan sonra ona âşık olur ve onunla evlenme planları kurmaya başlar. Reyhan’ın onları caydırmak için yaptığı konuşmaları Ekrem duyar ve Mehmet’i öldürmekle tehdit eder.
Reyhan, Mehmet’in ölmemesi için, oğluna bunca zaman babalık yapan Ekrem’in yanında kalır. Ama Ekrem büyük bir hata yapıp Reyhan’ın oğluna babasının kendisinin olmadığını söyler. 10 yaşındaki Kemal bunun duyunca baba gibi sevdiği Mehmet’e gider. Reyhan, Ekrem’in ölüm tehditlerini dinlemez ve oğlunun ardından Mehmet’e gitmeye karar verir. Onu durduramayan Ekrem intihar eder.
Mehmet, Reyhan’ın boynundaki kolyede Kemal’in fotoğrafını görünce, Kemal’in onun oğlu olduğunu anlar. Mehmet, Reyhan ve oğulları Kemal ile birlikte mutlu sona ulaşırlar.

4 – “ACI HAYAT” ISIMLI SINEMA ESERI ILE DAĞLAR KIZI
“REYHAN” ISIMLI SINEMA ESERININ KARŞILAŞTIRILMASI

ACI HAYAT” Filminin Temel Noktaları

1. Nermin ile Mehmet birbirlerini seven ama maddi koşullar nedeniyle evlenemeyen nişanlılardır.
2. Nermin bir an önce evlenebilmek için evlere maniküre gider. Ve orada Ender ile karşılaşır.
3. Ender, Nermin’in maddi yöndeki zaafını keşfeder ve onu bu yöndeki vaadleri ile zorlar. Tüm bunlar iki nişanlının Nermin ile Mehmet’in arasının açılmasına neden olur.
4. Mehmet ile arası açılan Nermin’in Ender’le olan beraberlikleri, Ender’in ailesi için büyük bir problem olur. Nermin’in annesi ise Ender ve ailesinin serveti yüzünde bu ilişkiyi onaylar.
5. Nermin Ender’den hamile kalır. Mehmet ise fakirliği yüzünden Nermin’i kaybettiğini düşünmektedir.
6. Mehmet öç almak için piyangodan çıkan parayı kullanarak çeşitli alanlarda yatırımlar yaparak intikam amacıyla zengin olma yolunda ilerler.
7. Zengin olmuş olan Mehmet intikamını almak için Filiz ile beraber olur.
8. Filiz ile Mehmet’in beraberliğini fark eden Nermin kıskançlıktan deliye döner. Ve onların ilişkilerine engel olmak amacıyla Mehmet ile konuşmaya gider.
9. Nermin, Mehmet’e gidip “sen beni seviyorsun, benden intikam almak amacıyla Filiz’le beraber oluyorsun..” der. Nermin Mehmet’ten ayrılırken, duvarda, kendisinin büyütülmüş resmini görür ve “halen beni seviyorsun” yorumunda bulunur ama Mehmet bunu kabul etmez.
10. Mehmet’i kaybettiğine inanan Nermin büyük bir yeise düşer ve intihar eder. Mezarı başında Mehmet ağlarken Filiz onun yanındadır. Ender mezar başında çaresiz kalmışken, Filiz, Mehmet’in yanında mezarlıktan çıkar.

Dağlar Kızı “REYHAN” Filminin Temel Noktaları

1. Reyhan ve Mehmet evlenmeleri için gerekli olan parayı kazanır kazanmaz hayatlarını birleştirmeyi planlayan birbirlerine aşık iki gençtir. Aşklarının sembolu Mehmet’in Reyhan’ın boynuna taktığı içine ileride doğacak çocuklarının da resmini koyabileceği çerçeveli bir kolyedir.
2. Güzel bir sesi olan Reyhan ailesini geçindirmek için bir plak şirketinde tezgâhtarlık yapmaktadır. Mehmet ise dolmuş şoförü olarak çalışmaktadır.
3. Bir gün Reyhan dükkânda şarkı söylerken olgun bir adam olan gazinocular kralı Ekrem’in dikkatini çeker. Ekrem’in gazinosunda şarkı söylemesi için vaat ettiklerini duyunca Reyhan işi kabul eder. Böylece Mehmet’in para biriktirmek için Almanya’ya gitmesine gerek kalmayacağını düşünür.
4. Reyhan, Mehmet’le buluşmaya Ekrem’in arabası ile gelir ve Mehmet Reyhan’ın bir gazinoda çalışmaya başladığını öğrenir. Bu gerçek iki sevgili arasında büyük kavgaya sebep olur.
5. Reyhan Mehmet’le olan kavgasından sonra gazinodan ayrılmaya karar verir. Ancak Ekrem’in ısrarları üzerine son bir kez sahneye çıkmak zorunda kalır. Aynı gece Reyhan’la barışmak üzere Reyhan’ın evine giden Mehmet, onun gazinoda olduğunu öğrenince ilişkilerini bitirmeye kesin karar verir.
6. Mehmet, Ekrem’in kurduğu bir tuzak üzerine hapishaneye girer. Orada kaldığı süre boyunca yaşlı bir kumarbazın bildiği tüm kumar hilelerini öğrenir.
7. Mehmet’in hapse girdiğinden habersiz olan Reyhan ondan hamile olduğunu öğrenir. Ekrem’in bu çocuğu kabul etmesi üzerine Reyhan ve Ekrem formalite icabı evlenirler.
8. Hapishaneden çıktıktan sonra, Ekrem’in kumarhanesinde yüklüce para kazanan Mehmet, Ekrem’in dikkatini çeker ve ondan ortaklık teklifi alır. Ortaklığı kabul ettikten sonra Reyhan’ın Ekrem ile evli olduğunu öğrenir.
9. Ekrem’in, önceki evliğinden olan kızı Hülya, Mehmet ile tanıştıktan sonra ona âşık olur ve onunla evlenme planları kurmaya başlar. Reyhan’ın onları caydırmak için yaptığı konuşmaları Ekrem duyar ve Mehmet’i öldürmekle tehdit eder.
10. Mehmet’in ölmesinden korkan Reyhan istemediği halde Ekrem’in yanında kalır. Ancak oğlu Kemal’in, babasının Ekrem olmadığını öğrenmesi üzerine Reyhan’ın gözü hiçbir şey görmez ve evden kaçıp Mehmet’in yanına sığınan oğlunun yanına gider. Bunun üzerine Ekrem intihar eder. Mehmet, Reyhan’ın boynundaki kolyede Kemal’in fotoğrafını görünce, Kemal’in onun oğlu olduğunu anlar. Mehmet, Reyhan ve oğulları Kemal ile birlikte mutlu sona ulaşırlar.

5 “IHLAMURLAR ALTINDA” İSİMLİ DİZİNİN, “ACI HAYAT” İSİMLİ ESER VE DAĞLAR KIZI “REYHAN” İSİMLİ ESER İLE KARŞILAŞTIRILMALARI:

“ACI HAYAT”
SİNEMA FİLMİ İLE
“IHLAMURLAR ALTINDA”
TV. DİZİSİNİN ORTAK NOKTALARI

1. Acı Hayat sinema filminde; Nermin ile Mehmet birbirlerini seven ama maddi koşullar nedeniyle evlenemeyen genç nişanlılar.
Ihlamurlar Altında dizisinde; Elif ile Yılmaz birbirlerini seven ama maddi koşullar nedeniyle evlenemeyen genç nişanlılar.

2. Acı Hayat sinema filminde; Nermin bir an önce evlenebilmek için evlere maniküre gider. Ve orada Ender ile karşılaşır.
Ihlamurlar Altında dizisinde; Elif bir an önce evlenebilmek için mesleğinde ilerlemeye çalışmaktadır. Satış bölüme geçmek istemektedir. Orada patronu Ömer ile karşılaşırlar.

3. Acı Hayat sinema filminde; Ender, Nermin’in maddi yöndeki zaafını keşfeder ve onu bu yöndeki vaatleri ile zorlar. Tüm bunlar iki nişanlı, Nermin ile Mehmet’in arasının açılmasına neden olur.
Ihlamurlar Altında dizisinde; Ömer, Elif’in yükselme hırsını keşfeder ve bu yöndeki vaatleri ile zorlar. Tüm bunlar iki nişanlı, Elif ile Yılmaz’ın arasının açılmasına neden olur.

4. Acı Hayat sinema filminde; Mehmet ile arası açılan Nermin’in Ender’le olan beraberlikleri, Ender’in ailesi için büyük bir problem olur. Nermin’in annesi ise Ender ve ailesinin serveti yüzünde bu ilişkiyi onaylar.
Ihlamurlar Altında dizisinde; Elif ile Ömer’in beraberlikleri, Ömer’in ailesi için büyük problem olur. Elif’in annesi ise Ömer’in serveti yüzünden bu ilişkiyi onaylar. Yılmaz ise kıskançlığından çıkardığı kavga yüzünden hapse düşer.

5. Acı Hayat sinema filminde; Nermin Ender’den hamile kalır. Mehmet ise fakirliği yüzünden Nermin’i kaybettiğini düşünmektedir.
Ihlamurlar Altında dizisinde; Elif Ömer’den hamile kalır. Yılmaz hapishanede yatarken fakirliği yüzünden Elif’i kaybettiğini düşünmektedir.

6. Acı Hayat sinema filminde; Mehmet öç almak için piyangodan çıkan parayı kullanarak çeşitli alanlarda yatırımlar yaparak intikam amacıyla zengin olma yolunda ilerler.
Ihlamurlar Altında dizisinde; Yılmaz hapishanede yatarken tanıştığı iş adamının hayatını kurtarır. Ve ona yakınlığı ile onayını kazanır. İş adamı dışarı çıktığında Yılmaz’ı da çıkartır, onu iş ortağı yapar. Yılmaz intikam almak için Ömer’in şirketi Tekiner Holding’in borsadaki durumu takip eder ve ilk fırsatta yüklüce sayıda hisselerini satın alır.

7. Acı Hayat sinema filminde; Zengin olmuş olan Mehmet intikamını almak için Filiz ile beraber olur.
Ihlamurlar Altında dizisinde; Hamisinin sayesinde bir anda zengin olan Yılmaz intikamını almak için Filiz’in peşine düşer.

8. Acı Hayat sinema filminde; Filiz ile Mehmet’in beraberliğini fark eden Nermin kıskançlıktan deliye döner. Ve onların ilişkilerine engel olmak amacıyla Mehmet ile konuşmaya gider.
Ihlamurlar Altında dizisinde; Filiz’in Yılmaz’a aşık olduğunu fark eden Elif kıskançlıktan deliye döner. Bu ilişkiye engel olmak amacıyla Yılmaz ile konuşmaya gider. .

9. Acı Hayat sinema filminde; Nermin, Mehmet’e gidip “sen beni seviyorsun, benden intikam almak amacıyla Filiz’le beraber oluyorsun..” der Nermin Mehmet’ten çıkarken duvarda kendisinin büyütülmüş resmini görür ve halen beni seviyorsun yorumunda bulunur ama Mehmet bunu kabul etmez.
Ihlamurlar Altında dizisinde; Yılmaz’a giden Elif beni sevdiğin ve intikam almak için Filiz’e beraber oluyorsun der ve ayrılmasını ister. Yılmaz reddeder.

10. Acı Hayat sinema filminde; Mehmet ile Filiz’in beraberliği tüm aile tarafından duyulduğunda büyük tepki ile karşılanır.
Ihlamurlar Altında dizisinde; Yılmaz ile Filiz’in beraberliği aile tarafından duyulduğunda aile içinde kavga çıkar. Yılmaz’ın karısından sonra kız kardeşine yakınlaştığını öğrenen Ömer Yılmaz ile kavga eder.

“REYHAN” SİNEMA FİLMİ İLE “IHLAMURLAR ALTINDA” TELEVİZYON DİZİSİNİN AYRILAN YÖNLERİ

1. REYHAN FİLMİNDE; Mehmet, nişanlısı Reyhan ile evlenebilmek için Almanya’ya gitmeye karar verir. Reyhan nişanlısının Almanya’ya gitmesine engel olmak için sahneye çıkmaya karar verir. Ama Mehmet onaylamaz. Reyhan’ın sahneye çıkmasını sağlamaya çalışan Ekrem iki nişanlıyı ayırmaya karar verir o cebin koydurduğu uyuşturucu sayesinde içeri düşmesini sağlar. İki nişanlıyı ayırma konusunda kararlı olan Ekrem, Mehmet’in cebine uyuşturucu koydurarak içeri düşmesini sağlar. 10 sene içeri düşene Mehmet’ten haber alamayan Reyhan, Mehmet’ten hamile kaldığı için, Ömer ile anlaşmalı evlilik yapar.

IHLAMURLAR ALTINDA TV. DİZİSİNDE;
Yılmaz ile Elif evlenebilmek için para biriktirmeye çalışmakta ve kendilerine uygun bir ev aramaktadırlar. Elif, çalıştığı yerde patronu Ömer ile karşılaşır. Ömer ondan etkilenir ve Elif’in yükselme hırsını fark eder, ona iş yerinde yükselme olanağı tanır. Elif’in yükselme hırsı Yılmaz’ı deliye çevirir. Yılmaz yoğun kıskançlık krizleri sonunda Ömer’in sahip olduğu mağazayı basar verdiği hasar yüzünden hapse girer.

2. REYHAN FİLMİNDE;
Reyhan, Mehmet’ten hamileyken, Mehmet hapse atılır. Reyhan’ın Mehmet’in hapiste olduğundan haberi yoktur. Mehmet 10 sene hapiste kalır.

IHLAMURLAR ALTINDA TV. DİZİSİNDE;
Yılmaz hapse girdiğinde Elif onun kapısında bekler. Hatta görüşmek için gardiyanlara yalvarır. Sonunda Yılmaz’ı görmeyi başarır. Yılmaz ona artık aralarındaki her şeyin bittiğini söyler. Elif çaresiz oradan ayrılır.

3. REYHAN FİLMİNDE;
Mehmet 10 sene kadar hapis yatar. Mehmet defalarca kaçmaya kalkar.

IHLAMURLAR ALTINDA TV. DİZİSİNDE;
Yılmaz bir kaç ay hapis yatar. Yılmaz cezasına razıdır.

4. REYHAN FİLMİNDE;
Reyhan, Mehmet hapisteyken ve Ekrem ile evlenerek zengin bir hayata kavuşmuştur.

IHLAMURLAR ALTINDA TV. DİZİSİNDE;
Yılmaz hapisten çıkar, hapishanede tanıdığı güvenini kazandığı babanın ortaklığı sayesinde maddi refaha ulaşır. Elif ise halen eski yaşantısına devam etmektedir.

5. REYHAN FİLMİNDE;
Reyhan’ın karnındaki çocuk sevdiği nişanlısı Mehmet’in bebeğidir. Ve bebek yüzünden Ekrem ile anlaşmalı evlilik yapar. Bu anlaşmaya göre sadece formalite icabı evli kalacaklar ama aynı odayı asla paylaşmayacaklardır.

IHLAMURLAR ALTINDA TV. DİZİSİNDE;
Elif’in Ömer ile olan evliliği gerçek evlilik olup Elif Ömer’den hamile kalmıştır. Bebeğin Yılmaz ile alakası yoktur.

6. REYHAN FİLMİNDE;
Mehmet kendisini haksız yere hapse düşüren kişiden öç almaya kararlıdır. Cebine uyuşturucuyu koyduran kişinin Ekrem olduğunu öğrendiğinde, Reyhan ile Ekrem’in evliliklerinden haberi yoktur. Hatta Ekrem ile ortak olmayı başardıktan sonra Reyhan ile evli olduğunu öğrenir.

IHLAMURLAR ALTINDA TV. DİZİSİNDE;
Yılmaz hapse düşmeden de önce Elif’ten yani sevdiği kızı elinden aldıklarına inandığı için öç almayı amaçlamıştı. Ve bu amaçla kaderin kendisinin önüne çıkardığı fırsatlardan yararlanarak zengin olmuş bu zenginliği Ömer ve ailesinin yıkımı için kullanmayı hedeflemiştir.

7. REYHAN FİLMİNDE;
Mehmet öç almaya karar verdiği Ekrem’in ortağıdır. Ve onun şirketlerini yıkmak amacında olmayıp onun servetine ortak olmayı tercih etmiştir.

IHLAMURLAR ALTINDA TV. DİZİSİNDE;
Yılmaz’ın amacı Ömer ve ailesinin imparatorluklarını yıkmaktır. Yılmaz bunu kendisine arka çıkan bir iş adamı sayesinde yapmaktadır.

8. REYHAN FİLMİNDE;
Mehmet, Reyhan ile Ekrem’in zannettiği kendi oğlu Kemal’e ısınmış onunla hoş bir ilişki kurmuştur. Hatta Kemal, annesi Reyhan ile Ekrem’in kavgası sırasında, Ekrem onun kendi oğlu olmadığını öğrendiğinde ilk iş olarak Mehmet’e koşar.

IHLAMURLAR ALTINDA TV. DİZİSİNDE;
Elif, Yılmaz’dan hamile kalmadığı için böyle bir olasılık imkânsız.

9. REYHAN FİLMİNDE;
Mehmet, Reyhan ile Ekrem’in evliliğini öğrendikten bayağı sonra Ekrem’in üvey kızı Hülya ile tanışırlar. Taşkın hareketleri yüzünden Hülya’yı hırpalayan Mehmet daha sonra kızın kendisine olan ilgisini kullanarak Reyhan’ı kıskandırmaya ve Ekrem’in servetine sahip olma isteğine kapılır.. Fakat bu ilişki Ekrem’in Reyhan’ın oğlunun gerçek babasının Mehmet olduğunu öğrenmesi ile biter. Hülya kısa zamanda yurt dışına gönderilir. Hülya ile Mehmet bir daha birbirlerini aramazlar.

IHLAMURLAR ALTINDA TV. DİZİSİNDE;
Yılmaz öç almak amacıyla Ömer’in kardeşi olan Filiz’in peşine düşer. Yılmaz önceleri uzun uzun Filiz’i takip eder onunla ilgili tüm bilgileri toplar ve ona planlı bir şekilde yaklaşır. Onu etkilemek için iş ve bahaneler bularak tuzağa düşürür. Filiz’i kendisine âşık etmek için bayağı emek harcar. Amacına ulaştığında Filiz’den hoşlanmaya başlar. Gerçekte sevdiği Elif olmasına rağmen Filiz’e büyük bir saygı beslemektedir.

10. REYHAN FİLMİNDE;
Mehmet’in Ekrem’e yaklaştığında maddi olarak hiç birikimi yoktur. Sadece elinde kumar yeteneği ile Ekrem’in ortağı olmayı başarır.

IHLAMURLAR ALTINDA TV. DİZİSİNDE;
Yılmaz, öç almaya başladığında güvenini kazandığı ortağı sayesinde Ömer ve Filiz Tekiner’den daha zengin bir konumdadır. Ve amacı onların servetlerini ele geçirmek ya da ortak olmak değil de, tamamen yıkmak taraftarıdır.

11. REYHAN FİLMİNDE;
Mehmet ile Reyhan’ın ilişkisindeki problemlerin başında iletişimsizlik ve yanlış anlaşılmalar ile doludur. O yüzden bir araya gelemezler. Reyhan Mehmet’in bebeğine hamileyken Mehmet’in nerde olduğunu bilemez. Mehmet ise seneler sonra Reyhan ile karşılaştığında, kendisine yakın gelen Kemal’in bir türlü kendi oğlu olduğunu öğrenemez. Reyhan sahneye çıkmayı istememiş sadece Mehmet’in araba için Almanya’ya gitmesini engellemek amacıyla sahneye çıkmayı Mehmet izin verdiği takdirde kabul edecektir. Ama Mehmet bunu yanlış anlar.

IHLAMURLAR ALTINDA TV. DİZİSİNDE;
Yılmaz ile Elif’in ilişkisindeki problemlerin iletişimsizlik ve yanlış anlaşılma ile alakası yoktur. Elif mesleğinde yükselme isteği ile Yılmaz’ı hırpalamış, Ömer’in kendisine sunduğu hiç bir teklifi geri çevirmemiş sonucunda Yılmaz ile ilişkilerinin bozulmasına neden olmuştur.

NETİCE VE KANAAT
Dağlar Kızı “REYHAN” isimli eserin compact disc kaydı (2 CD), “ACI HAYAT” isimli eserin compact disc kaydı (2 CD), “IHLAMURLAR ALTINDA” isimli televizyon dizisinin ilk yirmi üç bölümünün compact disc kaydı (46 CD) kayıtlı delillerin incelenmesi sonucunda..
“IHLAMURLAR ALTINDA” isimli televizyon dizisi yapımının, “ACI HAYAT” isimli sinema filmi niteliğindeki eserin, içerik ve görüntü tasarımı olarak genişletilerek televizyona uyarlanmış bir taklidi niteliğinde olduğu netice ve kanaatine varılmıştır.
Takdiri Saygıdeğer Mahkemenize ait olmak üzere saygı ile tensiplerinize arz ederim.
27/03/2006

İstanbul Üniversitesi
İletişim Fakültesi
Radyo Televizyon – Sinema
Anabilim Dalı
Sinematografi Öğretim Görevlisi
İBRAHİM TABAKOĞLU

Acı hayat’ın 13. Bölümü Park Orman’da kutlandı!

Acı Hayat’ın 13. bölümü 3 Nisan Pazartesi akşamı Parkorman’da düzenlenen bir yemekle kutlandı.

Acı Hayat’ın 13. bölüme kadar zirvedeki yerini koruyarak gelmiş olmasını kutlayan Show TV ve Sinegraf Film Yapım Şirketi çalışanları, 13. bölümü bir arada izledi.

Geceye katılan oyuncular ve set ekibinin yanı sıra Show TV ve Sinegraf çalışanları, yoğun çalışma temposunun yarattığı stresten uzaklaşarak ve başarılarının tadını çıkararak keyifli bir gece geçirdi.

MÜZİK ALBÜMÜ

Yayınlandığı ilk günden beri TV izleyicilerinin gönlüne taht kuran “Acı Hayat” dizisinin müzik albümü, 8 Haziran 2007 günü piyasaya çıktı.

Osman Sınav’ın yapımcısı olduğu; Kenan İmirzalıoğlu, Selin Demiratar, Oğuz Galeli ve Ebru Kocaağa’nın başrollerini paylaştığı “Acı Hayat” dizisi, yayına başladığı 2005 yılı Aralık ayından beri sevilerek izleniyor. Yaklaşık iki senedir yayınına reyting rekortmeni olarak devam eden “Acı Hayat” dizisinin müzikleri de sevenlerinden büyük alkış topluyor.

“Acı Hayat” dizisinin büyük beğeni toplayan müziklerinin yer aldığı albümde; beste ve düzenlemeleri; Aytuğ Yargıç, Bora Ebeoğlu (Aria), Cengiz Onural (Aria), Mustafa Beyazkuş, Hikmet Kaymak, Mehmethan Dişbudak, İsmail Derker ve Yavuz Top tarafından yapılan birbirinden değerli 30 parça bulunuyor. Bestesi Bora Ebeoğlu (Aria), düzenlemesi Cengiz Onural (Aria), sözü Osman Sınav’a ait olan “Beyaz Gülüm” de albümdeki parçalar arasında yer alıyor. “Beyaz Gülüm” parçasını Hakan Taşıyan, “Yalan Bunlar Yalan” ve “Gülüm” parçalarını değerli sanatçı Kubat seslendiriyor. Öte yandan beste ve sözü Yavuz Top’a, düzenlemesi Aytuğ Yargıç’a ait olan “Yar Demedin” parçasını ise Hüseyin Turan seslendiriyor.
Yetenekli isimlerin imzasını taşıyan ve Türk halkı tarafından beğeniyle dinlenen parçalardan oluşan “Acı Hayat” müzik albümü, 8 Haziran 2007 tarihinde müzik marketlerdeki yerini aldı.

PARÇA İSMİ SÜRESİ
1-ACI HAYAT
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
3.12
2-OLMAZ OLSUN BÖYLE AŞK
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
2.27
3-AŞK
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
3.20
4-BEYAZ GÜLÜM
Beste: Bora Ebeoğlu (Aria)
Söz: Osman Sınav
Düzenleme: Cengiz Onural (Aria)
Solist: Hakan Taşıyan
3.22
5-DERTLİYİM
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
2.42
6.TEBESSÜM
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
2.26
7-GÖZYAŞI
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
Solist: Kubat
1.57
8-YALAN BUNLAR YALAN
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
4.21
9-AŞKDAN KAÇILMAZ
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
3.39
10-YAKARIŞ
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
1.38
11-NEFES
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
1.04
12-GÜLÜM
Söz – Müzik: Mustafa Beyazkuş – Hikmet Kaymak
Düzenleme: Mehmethan Dişbudak
Yönetmen: İsmail Derker
Solist: Kubat
4.33
13-AĞIT
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
4.25
14-SAVUNMASIZ
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
2.50
15-OPERASYON
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
2.57
16-YETER ARTIK
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
1.55
17-CAN MI DAYANIR SEVDAYA
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
1.54
18-SENDE KALDIM
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
1.48
19-VAZGEÇMEM
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
3.20
20-SENSİZLİK
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
1.50
21-İÇİM AĞLIYOR
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
2.03
22-KOSOVALI
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
2.25
23-RÜZGAR
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
1.05
24-KADER
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
1.48
25-HASRET
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
2.52
26-YAR DEMEDİN
Beste ve Söz: Yavuz Top
Düzenleme: Aytuğ Yargıç
Solist: Hüseyin Turan
4.37
27-KALBİM SENİN OLSUN
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
1.20
28-İSYAN
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
2.07
29-SON
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
1.50
30-SADECE ÖLÜM AYIRIR BİZİ
Beste ve Düzenleme: Aytuğ Yargıç
2.14
EPISODES

Copyright © 2007 SINEGRAFlogo sinegraf